Aktualności

Toruńska Starówka - 20 lat na Liście UNESCO!

Drukuj
PDF

Toruń uroczyście inauguruje obchody 20. rocznicy wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

alt

12 września w Sejmie RP otwarta została wystawa fotografii Daniela Pacha, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, która promuje toruńską obecność w tym niezwykłym gronie miejsc wyróżnionych przez Komitet Światowy UNESCO. W mieście główne uroczystości inagurujące jubileusz zaplanowano w weekend 23-24 września 2017.

Toruńska architektura już wiele razy stawała się scenografią dla spektakli połączonych z cyrkowymi akrobacjami w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Jednak „Plac Aniołów", czy jak mówią o nim francuzi „Place des Anges" to niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie, jakiego w Toruniu jeszcze nie było. Tematyka spektaklu nawiązuje do toruńskich legend o aniele, który broni miasta przed wrogiem. Ten symboliczny charakter czyni spektakl niepowtarzalnym i łączy go nierozerwalnie z toruńską historią oraz architekturą. Podczas przedstawienia widzowie będą mieli okazję podziwiać niezwykłe zdolności aktorów i akrobatów, wykonywane między budynkiem poczty głównej, kościołem Panny Marii, kościołem akademickim pw. Św. Ducha, Ratuszem Staromiejskim oraz Centrum Kultury Dwór Artusa. Akrobacjom towarzyszyć będą specjalnie stworzone na to wydarzenie iluminacje świetlne, efektowne kostiumy, nastrojowa muzyka oraz, co najważniejsze, unoszące się w powietrzu tysiące piór, które z pewnością zrobią wrażenie na przedstawicielach wszystkich pokoleń.

alt

                                                                                        www.torun.pl

- Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę UNESCO 4 grudnia 1997 roku. Wrześniowym weekendem rozpoczynamy więc obchody 20-lecia tego wydarzenia, które przyniosło nam prestiż, popularność oraz pozwoliło pokazać piękno naszego miasta licznym turystom, odwiedzającym Toruń także po to, aby zobaczyć jedno z ponad tysiąca miejsc szczególnie chronionych dzięki wpisowi na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po podniebnym spektaklu swoje podwoje otworzą miejskie instytucje kultury w ramach "Nocy Kultury". Pełn program wydarzeń dostępny na stronie: http://www.torun.pl/pl/swietujemy-obecnosc-w-unesco

 

alt

Zamek w Malborku - 20 lat na Liście UNESCO!

Drukuj
PDF

Zamek w Malborku został wpisany na Listę UNESCO zgodnie z Konwencją o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. Stanowi to potwierdzenie wyjątkowej wartości tego zabytku, który zasługuje na ochronę dla dobra całej ludzkości – grudzień 1997 – taki napis w języku polskim i angielskim, od lat wita tysiące zwiedzających krzyżacką warownię. Odlaną w brązie tablicę wmurowano uroczyście na wieczną rzeczy pamiątkę w czerwcu 1998 r. na bramie Zamku Średniego.

alt

                                                                              fot. www.zamek.malbork.pl

Tegoroczny jubileusz zostanie uczczony w bardzo szczególny sposób – nie biciem w wielkie dzwony i nie hucznymi ceremoniami, ale spotkaniem z dziećmi i młodzieżą. Pragnieniem organizatorów jest powiedzieć młodym ludziom dlaczego mogą być dumni z polskich obiektów na Liście UNESCO i przypomnieć, że kiedy staną się dorośli, przejmą po nas odpowiedzialność za owe skarby dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

21 września, o godzinie12.00 rozpocznie się jubileuszowa konferencja "Zamek w Malborku - 20 lata na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO"  z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Następnie na dziedzińcu Zamku Średniego, odbędzie się inscenizacja, z udziałem młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku,kończąca się przekazaniem pozdrowień całej rodzinie miejsc z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całość zakończy się otwarciem wystawy prezentującej polskie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W uroczystościach jubileuszowych udział weźmie Prezes Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO Pan Zbigniew Fiderewicz.

 

                                 alt                                       alt

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Drukuj
PDF

Narodowy Instytut Dziedzictwa w dniach 9-10 i 16-17 września br. organizuje jubileuszową 25. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, której tematem jest „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu". Ta myśl przewodnia koresponduje z kampanią społeczną „Krajobraz mojego miasta" Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczysta inauguracja tegorocznych EDD odbędzie się w Poznaniu 9 września br. na terenie Bramy Poznania - Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

 

alt


Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Europejskie Dni Dziedzictwa są największym projektem edukacyjnym o zasięgu ogólnopolskim, którego celem jest zainteresowanie społeczeństwa dziedzictwem narodowym, ochroną zabytków oraz historią i tradycją. Co roku, we wrześniu właśnie, organizatorzy udostępniają szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury często niedostępne na co dzień oraz przygotowują wydarzenia specjalne: wystawy, koncerty, odczyty naukowe, gry i turnieje rycerskie. Wstęp na imprezy jest bezpłatny. W tegorocznej edycji w całej Polsce odbędzie się 1200 wydarzeń edukacyjnych zachęcających do poznawania dziedzictwa.

Co roku Europejskie Dni Dziedzictwa to wspaniała okazja do bliższego poznawania lokalnego dziedzictwa. W tej edycji szczególny nacisk położony został na związki krajobrazu i dziedzictwa, tym samym przybliżając ideę kampanii społecznej Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Krajobraz mojego miasta". W tym roku poprzez imprezy edukacyjne Narodowy Instytut Dziedzictwa chce uświadomić nam, jak ważne jest dziedzictwo dla naszej tożsamości oraz jak wpływa ono na otaczający nas krajobraz kulturowy.

Kampania społeczna „Krajobraz mojego miasta" prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i MKiDN to projekt zachęcający do wprowadzania zmian w przestrzeni polskich miast. Jego celem jest kształtowanie odpowiedzialnej i aktywnej postawy w dbałości o wspólną przestrzeń miejską. Centralnym punktem kampanii jest film (http://krajobrazmojegomiasta.pl/film-krajobraz-mojego-miasta), który diagnozuje najpowszechniejsze problemy polskich miast i pokazuje, jak sobie z nimi radzić, a więc jak efektywnie ograniczać reklamowy chaos, dbać o miejską zieleń, w tym zabytkową, czy jak chronić dziedzictwo oraz miejsca pamięci. Tegoroczna edycja EDD realizuje idee kampanii dzięki przybliżaniu mieszkańcom polskich miast i miejscowości wartości lokalnego dziedzictwa i jego związków z krajobrazem.

Ogólnopolska inauguracja 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 9 września br. w Poznaniu. Przez cały dzień dzięki Bramie Poznania i Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa na odwiedzających czekać będą atrakcje: wystawa „Elektrociepłownia Garbary. Dokument potencjalny" i pokazy filmu „Krajobraz mojego miasta". Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.30, a uświetni ją występ zespołu Vołosi. Po koncercie zapraszamy na Ostrów Tumski na specjalny mapping na zabytkach „Jasna wyspa!" – to okazja do zobaczenia wyspy tumskiej z innej – nocnej – perspektywy.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie: www.edd.nid.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach EDD jest bezpłatny.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

alt

Toruńska wystawa w Sejmie RP

Drukuj
PDF

12 września 2017 r. w siedzibie Sejmu RP nastąpi otwarcie wystawy fotografii "Toruń. 20 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO".

alt


Mija dwadzieścia lat od wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennych dziejach miasta. Starania o wpis trwały 8 lat, a zapoczątkował je specjalnie utworzony w 1989 roku Społeczny Komitet pod przewodnictwem prof. Sławomira Kalembki. Podjęte wówczas działania były kontynuowane przez władze miasta, środowiska naukowe i twórcze, a także przedstawicieli Rady Miasta Torunia.
Kandydatura miasta poparta została dokumentacją opisową-analityczną, kartograficzną i fotograficzną, przygotowaną przez zespół z prof. Janem Tajchmanem na czele. Opracowanie dokumentacje zakończono w czerwcu 1996 roku, a w październiku do Torunia przybył przedstawiciel Komitetu Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, prof. dr architekt Jonas Glemza, w celu sprawdzenia zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym. Jego opinia była pozytywna.
4 grudnia 1997 roku, podczas XXI plenarnej sesji Komitetu UNESCO w Neapolu, dokonano wpisu Zespołu Staromiejskiego Torunia na Listę.


Wystawa fotografii "Toruń. 20 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO" przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu to starannie wyselekcjonowane fotografie autorstwa Daniela Pacha, przedstawiające unikatowe zabytki, urokliwe zakątki i oddające niepowtarzalną atmosferę i piękno miasta Kopernika. Ekspozycja będzie prezentowana w Sejmie do poniedziałku, 18 września.

 

              alt                                      alt

Szkoła Letnia PKN ICOMOS w Toruniu

Drukuj
PDF

W dniach 12-14 lipca 2017 r. w Toruniu odbędzie się edycja Szkoły Letniej PKN ICOMOS. Tematem wiodącym toruńskiej edycji będzie "Ochrona i konserwacja zabudowy staromiejskiej na przykładzie Torunia w XX lecie wpisu Toruńskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO". Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania Ligi na forum młodych konserwatorów.

IDEA SZKOŁY LETNIEJ PKN ICOMOS
Polski Komitet Narodowy zainaugurował w 2015 roku cykliczne spotkania specjalistów zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Cykl odbywa się pod nazwą Szkoła Letnia PKN ICOMOS. Celem spotkań jest przedstawienie najbardziej aktualnej problematyki ochrony dziedzictwa, wymiana doświadczeń i poznanie najważniejszych działań konserwatorskich prezentowanych w różnych miejscach Polski, w których dzieją się rzeczy ważne dla ochrony i konserwacji zabytków.

ORGANIZATORZY:
• PKN ICOMOS
• URZĄD MIASTA TORUNIA
• LIGA POLSKICH MIAST I MIEJSC UNESCO
• UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU
UCZESTNICY SZKOŁY LETNIEJ


Szkoła Letnia PKN ICOMOS jest adresowana przede wszystkim do ludzi młodych - specjalistów różnych profesji zajmujących się ochroną dziedzictwa, dla których będzie to okazja do nabycia nowej wiedzy i doświadczeń, które wykorzystają w swojej pracy przy zabytkach. Kandydaci muszą mieć podstawową wiedzę i pewne doświadczenie zawodowe w obszarze ochrony i konserwacji zabytków.

UCZESTNICY - SPECJALIŚCI ZAPROSZENI PRZEZ ORGANIZATORÓW
Udział jako prowadzący w Szkole Letniej w Toruniu potwierdzili samorządowcy, badacze, konserwatorzy i projektanci działający w Toruniu i w regionie. Aktywny udział wezmę także zaproszeni specjaliści z PKN ICOMOS oraz Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO.

Miejscem spotkania konserwatorów będzie Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.

Program toruńskiej edycji Szkoły Letniej dostępny jest pod adresem: http://www.icomos-poland.org/szkola-letnia-pkn-icomos/179-szkola-letnia-pkn-icomos-torun-12-14-lipca-2017-r.html

 

alt

     alt

     alt

    alt