Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Świdnicki Kościół Pokoju wpisany na Listę UNESCO oraz uznany za Pomnik Historii w ostatnich latach przeszedł największą renowację od czasu swojego powstania. Dzięki projektowi „Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy", wartemu ponad 17 mln zł odnowione zostały duże organy wraz z barokowym prospektem, część cmentarza i dzwonnica, a na plebanii powstał Dolnośląski Instytut Ewangelicki z bezcennymi w skali kraju zbiorami.

altźródło: kosciolpokoju.pl


Projekt „Kościół Pokoju w Świdnicy – obiekt UNESCO. Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy poprzez renowację organów wraz z prospektem, rewitalizację cmentarza i przebudowę plebanii, w celu zapewnienia wielokulturowej oferty kulturalnej, edukacyjnej, społecznej", realizowany był we współpracy z Norwegią w latach 2014-2017. Wartość projektu wyniosła 17.747.233,02 zł, z czego dofinansowanie MF EOG i MKiDN to 14.985.259,39 zł oraz wkład własny 2.761.773,63 zł.

„Nie warto nawet próbować, powiedziała Alicja. Nie można wierzyć w rzeczy niemożliwe. Ośmielam się powiedzieć, że nie masz zbyt dużo doświadczenia, odrzekła królowa. Kiedy byłam w twoim wieku, robiłam to przez pół godziny dziennie. Cóż, czasem wierzyłam w 6 niemożliwych rzeczy jeszcze przed śniadaniem." Jest to fragment książki „Alicja po drugiej stronie lustra". Nie przez przypadek do zobrazowania projektu wybraliśmy grafikę z 1748 roku. Jest to niecałe sto lat po wydaniu pozwolenia na budowę kościoła. A na pl. Pokoju stoi nie tylko kościół ale mnóstwo budynków. Fantastyczny rozwój w niecałe sto lat. Ta grafika wydaje mi się, że fantastycznie obrazuje to, że warto marzyć i te marzenia spełniać. Takim naszym marzeniem które się spełniło jest właśnie ten projekt – mówiła na konferencji prasowej wieńczącej projekt Bożena Pytel, koordynatorka projektu.


Efekty projektu:
1. Organy wracają do gry – niemiecka firma wykonała kompleksową odnowę instrumentu złożonego z 3909 piszczałek. Wymieniono skórzane elementy pneumatyczne, naprawiono i wyregulowano piszczałki i nastrojono całość.
2. Prospekt - kolejna wyspa światła – prospekt organowy odzyskał dawny blask. Początkowo miał być odnowiony tylko on, ale dzięki zaoszczędzonym środkom udało się odrestaurować całą ścianę zachodnią.
3. Plebania – przywrócono historyczny wygląd budynku i odnowiono wnętrze.
4. Cmentarz – naprawiono mur, zakonserwowano epitafia, a także pomniki wolnostojące i uporządkowano kwatery.
5. Odrestaurowano dzwonnicę.
6. Gont z modrzewia – wymieniono gonty na dachach głównych kościoła oraz wyczyszczono oraz zaimpregnowano daszki mniejszych przybudówek.
7. Twórcze partnerstwo – spotkania w Świdnicy, w norweskich Kristiansand i Levanger. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, dotyczących ochrony zabytków, konserwacji drewna, papieru i skóry.
– Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, abyśmy mogli spełnić to marzenie. My tego doświadczyliśmy i chcielibyśmy doświadczać nadal – podsumowała Bożena Pytel.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: http://www.luteranskaenklawa.pl

 

altBożena i Waldemar Pytlowie - gospodarze Kościoła Pokoju


Gospodarzom Kościoła Pokoju w Świdnicy serdecznie gratulujemy zaangażowania, wyjątkowej konsekwencji w działaniu i osiągniętych rezultatów zrealizowanego projektu renowacji!

W dniach 2–12 lipca 2017 r. w Krakowie odbędzie się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa.

alt

Obrady przedstawicieli 21 państw wchodzących w skład tego gremium międzyrządowego skupiają na sobie uwagę całego świata. Będzie je prowadzić prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Jako obserwatorzy, w sesji wezmą udział delegacje pozostałych spośród 193 państw sygnatariuszy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Przebieg sesji będzie transmitowany przez Internet.
Z inicjatywy Polski, po raz pierwszy sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa towarzyszyć będą wydarzenia równoległe, przeznaczone dla osób odpowiadających za ochronę miejsc światowego dziedzictwa na szczeblu lokalnym oraz dla przedstawicieli międzynarodowych organizacji pozarządowych: Forum Zarządców i Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.
Głównym organizatorem sesji z ramienia Rządu RP jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bliższe informacje na temat organizacji sesji, programu obrad i wydarzeń towarzyszących będą publikowane sukcesywnie na stronie internetowej prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa: https://www.41whckrakow2017.pl/pl

 

alt

 

 

Średniowieczne Miasto Toruń, Stare Miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, czy kopalnia soli w Wieliczce, zajmują honorowe miejsca obok takich osobliwości, jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach, czy egipskie piramidy.