Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO obradującego w Krakowie – podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni „Czarny Pstrąg" zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to piętnasty obiekt z Polski, który dołączył do tego prestiżowego grona.

alt

Na cały wpis składa się 28 obiektów, w większości podziemnych: szyby, wyrobiska, sztolnie (najbardziej reprezentacyjne to zabytkowa kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga), ale także naziemnych: Stacja Wodo- ciągowa Staszic, hałda popłuczkowa kopalni Fryderyk, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry i park miejski założony ponad 100 lat temu na nasypach po dawnych szybach.

alt

Historia kopalni w Tarnowskich Górach sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to rozpoczęto wydobycie rud kruszcowych, zaś szczyt wydobywczy przypadał na połowę XVI wieku. Wówczas Tarnowskie Góry były największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na Górnym Śląski i jednym z największych w Europie. Ciekawostką jest fakt, iż podziemia obiektu składają się z labiryntu wyrobisk górniczych o łącznej długości aż 150 km! Warto także wspomnieć, że niekwestionowane wartości historyczne i zabytkowe podziemi tarnogórskich zyskały po zaprzestaniu eksploatacji rud kruszcowych nieoczekiwany, nowy aspekt - wartości przyrodniczych. Puste komory i chodniki sprzyjały formowaniu się antropogenicznych środowisk zastępczych dla fauny jaskiniowej, w tym jednego z największych w Polsce zimowisk nietoperzy, a także stały się miejscem badań nad organizmami zasiedlającymi osłonięte środowiska złóż metali.

alt

Zarówno sztolnia, jak i kopalnia są od lat na prezydenckiej liście Pomników Historii. Ponadto od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Więcej informacji na temat kopalni w Tarnowskich Górach – piętnastego, polskiego obiektu na Liście światowego dziedzictwa UNESCO – znaleźć można na portalu zabytek.pl.

Lista UNESCO powstała, by zapewnić ochronę najcenniejszym przykładom dziedzictwa ludzkości. Przed obecną 41. sesją Komitetu obejmowała 1052 miejsca ze 165 państw całego świata. W Krakowie powiększyła się o 30 nowych obiektów z różnych krajów. Kopalnia w Tarnowskich Górach była jedynym obiektem przemysłowym wśród wniosków o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świdnicki Kościół Pokoju wpisany na Listę UNESCO oraz uznany za Pomnik Historii w ostatnich latach przeszedł największą renowację od czasu swojego powstania. Dzięki projektowi „Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy", wartemu ponad 17 mln zł odnowione zostały duże organy wraz z barokowym prospektem, część cmentarza i dzwonnica, a na plebanii powstał Dolnośląski Instytut Ewangelicki z bezcennymi w skali kraju zbiorami.

altźródło: kosciolpokoju.pl


Projekt „Kościół Pokoju w Świdnicy – obiekt UNESCO. Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy poprzez renowację organów wraz z prospektem, rewitalizację cmentarza i przebudowę plebanii, w celu zapewnienia wielokulturowej oferty kulturalnej, edukacyjnej, społecznej", realizowany był we współpracy z Norwegią w latach 2014-2017. Wartość projektu wyniosła 17.747.233,02 zł, z czego dofinansowanie MF EOG i MKiDN to 14.985.259,39 zł oraz wkład własny 2.761.773,63 zł.

„Nie warto nawet próbować, powiedziała Alicja. Nie można wierzyć w rzeczy niemożliwe. Ośmielam się powiedzieć, że nie masz zbyt dużo doświadczenia, odrzekła królowa. Kiedy byłam w twoim wieku, robiłam to przez pół godziny dziennie. Cóż, czasem wierzyłam w 6 niemożliwych rzeczy jeszcze przed śniadaniem." Jest to fragment książki „Alicja po drugiej stronie lustra". Nie przez przypadek do zobrazowania projektu wybraliśmy grafikę z 1748 roku. Jest to niecałe sto lat po wydaniu pozwolenia na budowę kościoła. A na pl. Pokoju stoi nie tylko kościół ale mnóstwo budynków. Fantastyczny rozwój w niecałe sto lat. Ta grafika wydaje mi się, że fantastycznie obrazuje to, że warto marzyć i te marzenia spełniać. Takim naszym marzeniem które się spełniło jest właśnie ten projekt – mówiła na konferencji prasowej wieńczącej projekt Bożena Pytel, koordynatorka projektu.


Efekty projektu:
1. Organy wracają do gry – niemiecka firma wykonała kompleksową odnowę instrumentu złożonego z 3909 piszczałek. Wymieniono skórzane elementy pneumatyczne, naprawiono i wyregulowano piszczałki i nastrojono całość.
2. Prospekt - kolejna wyspa światła – prospekt organowy odzyskał dawny blask. Początkowo miał być odnowiony tylko on, ale dzięki zaoszczędzonym środkom udało się odrestaurować całą ścianę zachodnią.
3. Plebania – przywrócono historyczny wygląd budynku i odnowiono wnętrze.
4. Cmentarz – naprawiono mur, zakonserwowano epitafia, a także pomniki wolnostojące i uporządkowano kwatery.
5. Odrestaurowano dzwonnicę.
6. Gont z modrzewia – wymieniono gonty na dachach głównych kościoła oraz wyczyszczono oraz zaimpregnowano daszki mniejszych przybudówek.
7. Twórcze partnerstwo – spotkania w Świdnicy, w norweskich Kristiansand i Levanger. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, dotyczących ochrony zabytków, konserwacji drewna, papieru i skóry.
– Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, abyśmy mogli spełnić to marzenie. My tego doświadczyliśmy i chcielibyśmy doświadczać nadal – podsumowała Bożena Pytel.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: http://www.luteranskaenklawa.pl

 

altBożena i Waldemar Pytlowie - gospodarze Kościoła Pokoju


Gospodarzom Kościoła Pokoju w Świdnicy serdecznie gratulujemy zaangażowania, wyjątkowej konsekwencji w działaniu i osiągniętych rezultatów zrealizowanego projektu renowacji!

Średniowieczne Miasto Toruń, Stare Miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, czy kopalnia soli w Wieliczce, zajmują honorowe miejsca obok takich osobliwości, jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach, czy egipskie piramidy.