Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

„Świdnickie Gryfy", najważniejsza nagroda gospodarcza Świdnicy wyróżnia przedsiębiorców w kilku kategoriach, m.in. innowacyjność, najlepszy debiut, produkt regionalny, dynamiczny rozwój, społeczna odpowiedzialność, pracodawca. O wyborze najlepszych decyduje kapituła złożona z przedstawicieli magistratu i biznesu. Natomiast decyzję o przyznaniu „Gryfa Świdnickiego" w kategorii „wybitna osobowość" podejmuje wyłącznie prezydent Świdnicy.

Po raz pierwszy w 12-letniej historii nagrody tym tytułem uhonorowano duchownego. Podczas gali w teatrze miejskim prezydent Beata Moskal-Słaniewska podkreśliła zasługi bpa Waldemara Pytla dla promocji Kościoła Pokoju i miasta.

alt

Pochodzę ze Śląska Cieszyńskiego i kiedy przyjechałem do Świdnicy przed 30. laty, trafiłem do zupełnie odmiennego świata, gdzie na początku nie było łatwo. Dziś mogę powiedzieć, że Dolny Śląsk stał się moją drugą miłością – opowiada biskup.

To dzięki staraniom biskupa Waldemara Pytla w 2001 r. oba Kościoły Pokoju w Jaworze i w Świdnicy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Świdnicki kościół generuje dziś największy ruch turystyczny w mieście.

Serdecznie gratulujemy!

źródło informacji: kosciolpokoju.pl

 

 

 

W poniedziałek 7 listopada br. przedstawiciele dwunastu śląskich instytucji podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy na rzecz ochrony, konserwacji i promocji Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach, miejsca które stara się o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, i jednocześnie powołali do życia Komitet Sterujący.

Zadaniem Komitetu jest realizacja planu zarządzania opracowanego na lata 2016-2020 w ramach przygotowania kandydatury do wpisu na Listę. Podjęte działania świadczą o tym, że instytucje te są świadome odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa i należy je przyjąć jako zapewnienie skutecznej ochrony dziedzictwa i właściwego nim zarządzania. Jest to pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce.

Inicjatorem przygotowania wniosku o wpis kopalni tarnogórskich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W toku współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa ze Stowarzyszeniem przy tworzeniu wniosku został wypracowany model współpracy, który może być wzorem dla kolejnych wnioskodawców oraz przykładem dobrej praktyki w ochronie dziedzictwa.


źródło: www.nid.pl

Polska, jako kraj cechujący się niewątpliwym bogactwem tradycji i naturalnego piękna, i aktywnie dbający o jego ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa.