Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Doroczna sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO obradująca w Stambule (Turcja), która rozpoczęła się w dniu 10 lipca i miała trwać do 20 lipca, została zakończona w niedzielę 17 lipca ze względów bezpieczeństwa. Obrady będą kontynuowane w październiku w Paryżu. Przewodnictwo Komitetu obejmie wówczas prof. Jacek Purchla, reprezentujący Polskę jako gospodarza kolejnej dorocznej sesji, która odbędzie się w lipcu 2017 roku w Krakowie.
Na sesji w Stambule Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował o nowych wpisach na Listę światowego dziedzictwa . Przedmiotem obrad był również stan ochrony 155 dóbr wpisanych na Listę światowego dziedzictwa, w tym na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu. Spośród miejsc znajdujących się w Polsce omawiano Auschwitz Birkenau - Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940–1945 oraz Puszczę Białowieską. Przyjęte rekomendacje dotyczą w przypadku Auschwitz Birkenau zaproszenia misji ICOMOS, a w przypadku Puszczy Białowieskiej – opracowania we współpracy z Białorusią zintegrowanego planu zarządzania dla obiektu transgranicznego i złożenia sprawozdania z wdrożenia wniosków z misji doradczej IUCN, odnoszących się do atrybutów wyjątkowej uniwersalnej wartości tego miejsca. Po przedstawieniu argumentów resortu środowiska Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO uznał, że obecnie nie ma podstaw do zajmowania się sprawą Puszczy Białowieskiej. Temat będzie kontynuowany w 2017 r. podczas kolejnej sesji UNESCO.
Szczególną uwagę poświęcono sytuacji dziedzictwa w regionach objętych konfliktem zbrojnym. Polska wystąpiła z inicjatywą goszczenia międzynarodowej konferencji UNESCO poświęconej zagadnieniu odbudowy miejsc światowego dziedzictwa, które ucierpiały wskutek konfliktów. Inicjatywa ta spotkała się z szerokim poparciem wśród członków Komitetu.
W ramach obchodów 40-lecia realizacji przez Polskę postanowień Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego zorganizowano wydarzenie towarzyszące sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa promujące polskie dziedzictwo kopalniane oraz wkład Polski w ochronę dziedzictwa w innych krajach. Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z zarządcami prezentowanych miejsc, przygotował wystawę pn. Historic Mines – Art of Nature, Work of People, której uroczyste otwarcie odbyło się 11 lipca br. Wystawa prezentowała polskie dziedzictwo górnicze: dobro światowego dziedzictwa Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz dwa miejsca, które starają się o wpis na Listę światowego dziedzictwa: Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia oraz Kopalnia ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz jej system zarządzania wodą.

źródło: www.unesco.pl, www.nid.pl

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna "Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO" ogłasza nabór wniosków na przyznanie dotacji – małych grantów ze środków Stowarzyszenia w roku 2016 przeznaczonych dla członków oraz podmiotów związanych ze Stowarzyszeniem z przeznaczeniem na prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane lub inne przy zabytku/obiekcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Termin składania wniosków o dotacje w roku 2016 - do 12 sierpnia 2016 r.

Wnioski prosimy kierować na adres:
Zbigniew Fiderewicz
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
"Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO"
ul. Wały Gen. Sikorskiego 8
87 - 100 Toruń

POBIERZ:
Formularz wniosku: http://www.liga-unesco.pl/formularz_wniosku_o_dotacje.doc

Zasady przyznawania dotacji: http://www.liga-unesco.pl/zasady_przyznawania_dotacji.doc

Naszym obowiązkiem jest udział w zbiorowej odpowiedzialności wszystkich narodów świata za ochronę dóbr uznanych za wspólne dziedzictwo całej ludzkości, bez względu na to, do terytorium jakiego kraju jest ono zlokalizowane.