Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP Kultura przygotował cykl filmów dotyczących Pomników Historii. Projekt stanowi niepowtarzalną okazję poznania niezwykłej historii Pomników Historii i z pewnością będzie inspiracją do odwiedzenia i poznania tych cennych miejsc i zabytkowych obiektów.

alt
Filmy emitowane na antenie TVP Kultura wchodzą w skład cyklu „Pomniki Historii – szlakiem miejsc niezwykłych". Pomysłodawcą i współtwórcą serii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Wszystkie filmy o Pomnikach Historii można obejrzeć na kanale YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9WzZUVLsKgO-MmuixQJWJgWJg6y6dHPf
Zapraszamy zatem Państwa na wyprawę szlakiem miejsc niezwykłych!

 

Przyszłoroczna 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO odbędzie się w Krakowie. Decyzję podjęto podczas 40. sesji w Stambule – poinformował PAP we wtorek sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski.
Według prof. Ratajskiego podczas sesji, która odbędzie się w lipcu przyszłego roku w Krakowie, może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. Byłby to 15. polski obiekt umieszczony na tej liście.

„To ogromne wyróżnienie. Kraków będzie gościł delegacje około 190 państw będących członkami czy sygnatariuszami konwencji w sprawie ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO z 1972 r." - powiedział prof. Ratajski. Jak przypomniał, na podstawie tej konwencji Kraków był jednym z pierwszych dwunastu miejsc na świecie, wpisanych w 1978 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO poinformował, że powierzenie organizacji sesji wiąże się z przekazaniem przedstawicielowi państwa gospodarza przewodnictwa Komitetowi Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Delegaci zgromadzeni w Stambule jednogłośnie zaaprobowali na to stanowisko kandydaturę przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, prof. Jacka Purchli, wybitnego znawcy problematyki ochrony i konserwacji dziedzictwa kulturalnego, twórcy i wieloletniego dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Prof. Ratajski zwrócił uwagę na zaangażowanie w przygotowanie kandydatury Krakowa wielu instytucji, w tym przede wszystkim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także władz miasta. Oficjalny wniosek w tej sprawie został złożony w listopadzie zeszłego roku.

Według przedstawiciela UNESCO podczas sesji podejmuje się działania dotyczące jak najlepszej ochrony dziedzictwa na kulturalnego i naturalnego na świecie. Najbardziej spektakularne są decyzje o wpisaniu nowych miejsc na listę UNESCO. Delegacji mogą też skreślić z listy miejsca na niej obecne, a obiekty źle chronione uznać za zagrożone.

Podczas sesji w Krakowie może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. Wniosek dotyczy wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. W Tarnowskich Górach są dwa główne zabytkowe obiekty górnicze - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebronośnych na tym terenie, liczącego ponad 150 km. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami. Zgodnie z intencją Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które pracowało nad wnioskiem, poza kopalnią i sztolnią ochroną UNESCO mają być objęte także inne pogórnicze obiekty.

Decyzję o organizacji sesji w Polsce podjęto na 40. sesji w Stambule - ostatniego dnia obrad, które przerwano ze względu na niepokoje związane z nieudaną próbą wojskowego zamachu stanu w Turcji. Obrady będą kontynuowane w październiku tego roku w Paryżu, gdzie znajduje się główna siedziba UNESCO.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO składa się z 21 członków i spotyka się przynajmniej raz w roku. Kadencja członków trwa sześć lat. Polska mogła się starać o organizację sesji, bowiem w 2013 r. ponownie została członkiem Komitetu.

Dotychczas Polska zasiadała w Komitecie tylko raz - tuż po jej ratyfikowaniu; była to skrócona kadencja 1976 - 1978. Obecna obejmie lata 2013-2017.

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywają się od 1977 r. w różnych miastach świata. W ostatnich latach odbywały się w Sewilli, Paryżu, Petersburgu i Bonn. W tym roku gospodarzem był Stambuł. W 2017 roku około 1000 delegatów ze 190 krajów będzie obradować w jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie – w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

źródło: www.pap.pl

Średniowieczne Miasto Toruń, Stare Miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, czy kopalnia soli w Wieliczce, zajmują honorowe miejsca obok takich osobliwości, jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach, czy egipskie piramidy.