Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

W poniedziałek 7 listopada br. przedstawiciele dwunastu śląskich instytucji podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy na rzecz ochrony, konserwacji i promocji Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach, miejsca które stara się o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, i jednocześnie powołali do życia Komitet Sterujący.

Zadaniem Komitetu jest realizacja planu zarządzania opracowanego na lata 2016-2020 w ramach przygotowania kandydatury do wpisu na Listę. Podjęte działania świadczą o tym, że instytucje te są świadome odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa i należy je przyjąć jako zapewnienie skutecznej ochrony dziedzictwa i właściwego nim zarządzania. Jest to pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce.

Inicjatorem przygotowania wniosku o wpis kopalni tarnogórskich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W toku współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa ze Stowarzyszeniem przy tworzeniu wniosku został wypracowany model współpracy, który może być wzorem dla kolejnych wnioskodawców oraz przykładem dobrej praktyki w ochronie dziedzictwa.


źródło: www.nid.pl

40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbyła się w dniach 24-26 października br. w Paryżu. Celem sesji było dokończenie obrad Komitetu, które w lipcu tego roku, odbywały się w Stambule. Podczas lipcowych obrad przyjęto ważną dla naszego kraju decyzję o powierzeniu Polsce organizacji 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

41. Sesja odbędzie się w dniach 2-12 lipca 2017 r. Krakowie, przewodniczyć jej będzie prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Organizacja sesji jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem i okazją do promocji Polski, Krakowa oraz polskiego dorobku w sferze kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Na sesji w Paryżu prof. J. Purchla objął funkcję przewodniczącego, którą sprawować będzie do momentu zakończenia sesji w Krakowie.

Zagadnienia poruszane podczas paryskiego spotkania dotyczyły m.in. stanu zachowania dóbr światowego dziedzictwa, a także podsumowania pracy grup roboczych pracujących nad budżetem oraz zmianami w Wytycznych operacyjnych do realizacji Konwencji światowego dziedzictwa.

Podczas sesji oficjalnie przyjęte zostały Deklaracje Wyjątkowej Uniwersalnej Wartości dla kolejnych siedmiu polskich miejsc światowego dziedzictwa UNESCO: Auschwitz Birkenau, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940-1945), Kalwarii Zebrzydowskiej: manierystycznego zespołu architektoniczno-krajobrazowego oraz parku pielgrzymkowego, Zamku krzyżackiego w Malborku, Historycznego centrum Krakowa, Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Miasta średniowiecznego w Toruniu oraz Starego miasta w Zamościu. Jest to duży sukces Polski jako Państwa-Strony Konwencji, gdyż od chwili przyjęcia tej decyzji wszystkie polskie miejsca światowego dziedzictwa UNESCO posiadają dokumenty, stanowiące podstawę ich ochrony i zarządzania.

alt

 

źródło: http://www.mkidn.gov.pl/

 

 

 

 

Naszym obowiązkiem jest udział w zbiorowej odpowiedzialności wszystkich narodów świata za ochronę dóbr uznanych za wspólne dziedzictwo całej ludzkości, bez względu na to, do terytorium jakiego kraju jest ono zlokalizowane.