Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Przyszłoroczna 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO odbędzie się w Krakowie. Decyzję podjęto podczas 40. sesji w Stambule – poinformował PAP we wtorek sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski.
Według prof. Ratajskiego podczas sesji, która odbędzie się w lipcu przyszłego roku w Krakowie, może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. Byłby to 15. polski obiekt umieszczony na tej liście.

„To ogromne wyróżnienie. Kraków będzie gościł delegacje około 190 państw będących członkami czy sygnatariuszami konwencji w sprawie ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO z 1972 r." - powiedział prof. Ratajski. Jak przypomniał, na podstawie tej konwencji Kraków był jednym z pierwszych dwunastu miejsc na świecie, wpisanych w 1978 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO poinformował, że powierzenie organizacji sesji wiąże się z przekazaniem przedstawicielowi państwa gospodarza przewodnictwa Komitetowi Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Delegaci zgromadzeni w Stambule jednogłośnie zaaprobowali na to stanowisko kandydaturę przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, prof. Jacka Purchli, wybitnego znawcy problematyki ochrony i konserwacji dziedzictwa kulturalnego, twórcy i wieloletniego dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Prof. Ratajski zwrócił uwagę na zaangażowanie w przygotowanie kandydatury Krakowa wielu instytucji, w tym przede wszystkim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także władz miasta. Oficjalny wniosek w tej sprawie został złożony w listopadzie zeszłego roku.

Według przedstawiciela UNESCO podczas sesji podejmuje się działania dotyczące jak najlepszej ochrony dziedzictwa na kulturalnego i naturalnego na świecie. Najbardziej spektakularne są decyzje o wpisaniu nowych miejsc na listę UNESCO. Delegacji mogą też skreślić z listy miejsca na niej obecne, a obiekty źle chronione uznać za zagrożone.

Podczas sesji w Krakowie może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. Wniosek dotyczy wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. W Tarnowskich Górach są dwa główne zabytkowe obiekty górnicze - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebronośnych na tym terenie, liczącego ponad 150 km. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami. Zgodnie z intencją Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które pracowało nad wnioskiem, poza kopalnią i sztolnią ochroną UNESCO mają być objęte także inne pogórnicze obiekty.

Decyzję o organizacji sesji w Polsce podjęto na 40. sesji w Stambule - ostatniego dnia obrad, które przerwano ze względu na niepokoje związane z nieudaną próbą wojskowego zamachu stanu w Turcji. Obrady będą kontynuowane w październiku tego roku w Paryżu, gdzie znajduje się główna siedziba UNESCO.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO składa się z 21 członków i spotyka się przynajmniej raz w roku. Kadencja członków trwa sześć lat. Polska mogła się starać o organizację sesji, bowiem w 2013 r. ponownie została członkiem Komitetu.

Dotychczas Polska zasiadała w Komitecie tylko raz - tuż po jej ratyfikowaniu; była to skrócona kadencja 1976 - 1978. Obecna obejmie lata 2013-2017.

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywają się od 1977 r. w różnych miastach świata. W ostatnich latach odbywały się w Sewilli, Paryżu, Petersburgu i Bonn. W tym roku gospodarzem był Stambuł. W 2017 roku około 1000 delegatów ze 190 krajów będzie obradować w jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie – w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

źródło: www.pap.pl

Doroczna sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO obradująca w Stambule (Turcja), która rozpoczęła się w dniu 10 lipca i miała trwać do 20 lipca, została zakończona w niedzielę 17 lipca ze względów bezpieczeństwa. Obrady będą kontynuowane w październiku w Paryżu. Przewodnictwo Komitetu obejmie wówczas prof. Jacek Purchla, reprezentujący Polskę jako gospodarza kolejnej dorocznej sesji, która odbędzie się w lipcu 2017 roku w Krakowie.
Na sesji w Stambule Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował o nowych wpisach na Listę światowego dziedzictwa . Przedmiotem obrad był również stan ochrony 155 dóbr wpisanych na Listę światowego dziedzictwa, w tym na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu. Spośród miejsc znajdujących się w Polsce omawiano Auschwitz Birkenau - Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940–1945 oraz Puszczę Białowieską. Przyjęte rekomendacje dotyczą w przypadku Auschwitz Birkenau zaproszenia misji ICOMOS, a w przypadku Puszczy Białowieskiej – opracowania we współpracy z Białorusią zintegrowanego planu zarządzania dla obiektu transgranicznego i złożenia sprawozdania z wdrożenia wniosków z misji doradczej IUCN, odnoszących się do atrybutów wyjątkowej uniwersalnej wartości tego miejsca. Po przedstawieniu argumentów resortu środowiska Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO uznał, że obecnie nie ma podstaw do zajmowania się sprawą Puszczy Białowieskiej. Temat będzie kontynuowany w 2017 r. podczas kolejnej sesji UNESCO.
Szczególną uwagę poświęcono sytuacji dziedzictwa w regionach objętych konfliktem zbrojnym. Polska wystąpiła z inicjatywą goszczenia międzynarodowej konferencji UNESCO poświęconej zagadnieniu odbudowy miejsc światowego dziedzictwa, które ucierpiały wskutek konfliktów. Inicjatywa ta spotkała się z szerokim poparciem wśród członków Komitetu.
W ramach obchodów 40-lecia realizacji przez Polskę postanowień Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego zorganizowano wydarzenie towarzyszące sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa promujące polskie dziedzictwo kopalniane oraz wkład Polski w ochronę dziedzictwa w innych krajach. Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z zarządcami prezentowanych miejsc, przygotował wystawę pn. Historic Mines – Art of Nature, Work of People, której uroczyste otwarcie odbyło się 11 lipca br. Wystawa prezentowała polskie dziedzictwo górnicze: dobro światowego dziedzictwa Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz dwa miejsca, które starają się o wpis na Listę światowego dziedzictwa: Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia oraz Kopalnia ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz jej system zarządzania wodą.

źródło: www.unesco.pl, www.nid.pl

 

 

Średniowieczne Miasto Toruń, Stare Miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, czy kopalnia soli w Wieliczce, zajmują honorowe miejsca obok takich osobliwości, jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach, czy egipskie piramidy.