Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Gmina Miasta Toruń doceniona przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za realizację projektu "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO".

alt
10 września 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach koło Mogilna zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz odebrał nadany Prezydentowi Miasta Torunia Michałowi Zaleskiemu Medal Hereditas Saeculorum. To wojewódzkie wyróżnienie przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Uroczystość wręczenia odznaczeń laureatom piątej edycji marszałkowskiego konkursu "Dziedzictwo wieków" była elementem wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
- Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów – mówił marszałek Piotr Całbecki.

alt
Projekt "Toruńska Starówka" obejmował zespół zabytkowych obiektów na starówce i był przez miasto realizowany w latach 2008-2014 w partnerstwie z ich właścicielami i administratorami. Miejskie i unijne pieniądze pozwoliły zrealizować w toruńskich zabytkach ogromny zakres prac, niemożliwy do wykonania w tak krótkim czasie bez środków zewnętrznych. Odrestaurowanych zostało kilka budynków Muzeum Okręgowego (Dom Kopernika, Kamienica pod Gwiazdą, budynek przy ul. Jakuba 20a), wnętrze katedry śś. Janów, dach kościoła św. Jakuba, elewacja kościołów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Ducha, a także kamienica mieszczańska przy ul. Żeglarskiej 7, w której powstało Muzeum Diecezjalne.
Całkowity koszt projektu wyniósł 38,64 mln zł. Dzięki wkładowi własnemu 7 partnerów, Toruń jako lider projektu otrzymał dofinansowanie w wysokości 18,94 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (XI Priorytet "Kultura i dziedzictwo kulturowe").

Ruszyła 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku w całej Polsce odbywa się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki".

alt

Poprzez tak sformułowany temat chcemy zwrócić uwagę na obiekty, które są nośnikiem istotnych wartości i nieodłącznie związane są z duchowością, historią i sztuką. Zabytki dookoła nas to świadectwo naszych korzeni i tradycji, dbajmy o nie i otaczajmy je opieką, by mogły służyć również kolejnym pokoleniom - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się 10 września 2016 r. w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy. Z myślą o zwiedzających organizatorzy przygotowali na tę okazję wiele atrakcji. W programie m.in. pokaz filmów archeologicznych, inscenizacja zaślubin pogańskich, postrzyżyn, czy zdobycia grody Wały Królewskie. Goście inauguracji mogli również wysłuchać koncertu muzyki wczesnośredniowiecznej, zwiedzić drewniany kościół pw. Św. Doroty w Trzcinicy i winnicę Jasiel w Jareniówce, a także zwiedzić Skansen.

Organizatorzy w całym kraju zaplanowali prawie 1500 wydarzeń we wszystkich województwach, które odbędą się podczas dwóch wrześniowych weekendów: 10-11 września i 17-18 września 2016 roku. Wybór imprez jest imponujący, bardzo ciekawy i różnorodny, z pewnością każdy znajdzie dla siebie wydarzenie, w którym zechce wziąć udział. Aktualne kalendarium i wyszukiwarkę wydarzeń można znaleźć na stronie www.edd.nid.pl

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.


źródło: www.nid.pl

Średniowieczne Miasto Toruń, Stare Miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, czy kopalnia soli w Wieliczce, zajmują honorowe miejsca obok takich osobliwości, jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach, czy egipskie piramidy.