Click on the slide!

Parafia w Dębnie

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Parafia w Binarowej

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Miasto Warszawa

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Białowieski Park Narodowy

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Stare miasto w Zamościu

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Kopalnia w Wieliczce

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Parafia w Sękowej

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Parafia w Lipnicy Murowanej

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Parafia w Jaworze

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Średniowieczny Toruń

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Oświęcim i Brzezinka

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Odtworzone alejki, oświetlenie, monitoring i dwa odrestaurowane nagrobki – na cmentarzu przy Kościele Pokoju w Świdnicy niebawem rozpoczną się kolejne prace. Dotacja na projekt „Zachowanie unikatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poprzez utworzenie szlaku epitafiów w Kościele Pokoju w Świdnicy i rewitalizację przykościelnego cmentarza" to ponad 2 mln zł przyznane przez Aglomerację Wałbrzyską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Oświetlenie i monitoring cmentarza pozwolą na zabezpieczenie przed wandalami, którzy wciąż go dewastują. Uporządkowanie całości, wraz z wytyczeniem alejek sprawi też, że ta przestrzeń stanie się bardziej czytelna i dostępna dla zwiedzających, także wieczorem – mówi Bożena Pytel, koordynatorka projektu.

 

alt


Przyznane środki pozwolą na kontynuację renowacji nekropolii, która już jest prowadzona z funduszy norweskich. Projekt obejmuje również stworzenie Szlaku Epitafiów w samej świątyni. 10 wybranych epitafiów zostanie odnowionych i, razem z innymi pięcioma wcześniej odrestaurowanymi epitafiami, połączonych we wspólny szlak obrazujący historię od XVII do XX w. Znajdą się na nim m.in. dewiza heraldyczna pastora Sigismunda Ebersbacha z XVll w., epitafium Marii Elisabeth Raupbach (1686-1705), godło cechu szewców z 1697 r., tablica jubileuszowa z okazji 400-lecia urodzin M. Lutra z 1883 r.
Dzięki projektowi na placu Pokoju pojawi się również infokiosk oraz nowy sprzęt ekspozycyjny: na murze, na cmentarzu i w kościele stanie 26 gablot (ekologiczne, oświetlane panelami fotowoltaicznymi). Nową przestrzenią wystawienniczą będzie też drewniana altana na cmentarzu, która zostanie poddana renowacji.


Źródło: kosciolpokoju.pl

Gmina Miasta Toruń doceniona przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za realizację projektu "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO".

alt
10 września 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach koło Mogilna zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz odebrał nadany Prezydentowi Miasta Torunia Michałowi Zaleskiemu Medal Hereditas Saeculorum. To wojewódzkie wyróżnienie przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Uroczystość wręczenia odznaczeń laureatom piątej edycji marszałkowskiego konkursu "Dziedzictwo wieków" była elementem wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
- Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów – mówił marszałek Piotr Całbecki.

alt
Projekt "Toruńska Starówka" obejmował zespół zabytkowych obiektów na starówce i był przez miasto realizowany w latach 2008-2014 w partnerstwie z ich właścicielami i administratorami. Miejskie i unijne pieniądze pozwoliły zrealizować w toruńskich zabytkach ogromny zakres prac, niemożliwy do wykonania w tak krótkim czasie bez środków zewnętrznych. Odrestaurowanych zostało kilka budynków Muzeum Okręgowego (Dom Kopernika, Kamienica pod Gwiazdą, budynek przy ul. Jakuba 20a), wnętrze katedry śś. Janów, dach kościoła św. Jakuba, elewacja kościołów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Ducha, a także kamienica mieszczańska przy ul. Żeglarskiej 7, w której powstało Muzeum Diecezjalne.
Całkowity koszt projektu wyniósł 38,64 mln zł. Dzięki wkładowi własnemu 7 partnerów, Toruń jako lider projektu otrzymał dofinansowanie w wysokości 18,94 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (XI Priorytet "Kultura i dziedzictwo kulturowe").

Naszym obowiązkiem jest udział w zbiorowej odpowiedzialności wszystkich narodów świata za ochronę dóbr uznanych za wspólne dziedzictwo całej ludzkości, bez względu na to, do terytorium jakiego kraju jest ono zlokalizowane.