Click on the slide!

Paroisse de Debno

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Halle du Centenaire

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Paroisse de Binarowa

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Varsovie

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Fôret Belovezhskaya Pushcha

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Vieille ville de Zamosc

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Mines de sel de Wieliczka

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Paroisse de Sekowa

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Paroisse de Lipnica Murowana

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Paroisse de Jawor

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Parc de Muskau

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Ville médiévale de Torun

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Auschwitz

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
There are no translations available.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wpisał 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Rozporządzenia w tej sprawie prezydent ogłosił 15 marca 2017 r.

Ten status ma przede wszystkim charakter symboliczny, jednak również i ta symbolika jest niezwykle istotna, bo ona pokazuje,(...) że te właśnie obiekty są szczególnie cenne, zasługują na szczególną uwagę; to te miejsca, które warto odwiedzić, z którymi warto się zapoznać, które stanowią swoiste wzorce właśnie architektoniczne, kulturowe na mapie naszej ojczyzny - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Pomnikami Historii zostały uznane:

 1. radiostacja w Gliwicach,
 2. kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze,
 3. kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku,
 4. żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku,
 5. założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie,
 6. katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy
 7. zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju,
 8. Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze,
 9. zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu,
 10. zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

 

alt

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 60 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztornym Jasnej Góry, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – historyczna kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym.

There are no translations available.

Polski Komitet Narodowy ICOMOS organizuje w tym roku Szkoły Letnie dla młodych profesjonalistów rozpoczynających pracę w ochronie i konserwacji zabytków. Z uwagi na ogromne zainteresowanie projektem w poprzednich latach, w tym roku zorganizowane zostana dwa spotkania.

 Pierwsza Szkoła Letnia będzie poświęcona ochronie zabudowy staromiejskiej, odbędzie się w Toruniu w dniach 12-14 lipca 2017 roku. Druga Szkoła Letnia będzie poświęcona ochronie architektury obronnej, odbędzie się w Przemyślu w dniach 28-31 sierpnia 2017 roku

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji uczestników tegorocznych Szkół Letnich będą umieszczone na stronie internetowej PKN ICOMOS (http://www.icomos-poland.org) do końca marca 2017 roku.

 

alt

 

 

There are no translations available.

33 projekty z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, 10 - z zakresu rozwoju infrastruktury kultury oraz 9 - dotyczących zakupu wyposażenia – otrzymają dofinansowanie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 

Koszt całkowity wszystkich dofinansowanych inwestycji w ramach II naboru wniosków  (nr naboru: POIS.08.01.00-IP.05-00-002/16) wynosi 993.658.745,41 zł, łączna kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 733.257.042,68 zł. Budżet całkowity 33 projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego wynosi: 705.597.792,80 zł, budżet całkowity 10 projektów z zakresu rozwoju infrastruktury kultury to: 152.589.582,32 zł, a budżet całkowity 9 projektów dotyczących zakupu wyposażenia: 135.471.370,29 zł.

Wśród wniosków wybranych do dofinansowania (wg typu projektu: infrastruktura zabytkowa) znalazły się wnioski dedykowane konserwacji, ochronie oraz promocji polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

1) Kopalnia Soli „Bochnia”

Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli "Bochnia" - Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO,

2) Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. Św. Trójcy w Świdnicy

Konserwacja i renowacja drewnianego obiektu zabytkowego UNESCO - Kościoła Pokoju w Świdnicy, w celu ochrony dziedzictwa kulturowego,

3) Gmina Miasta Toruń

Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO - etap II.

There are no translations available.

Podczas 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która miała miejsce 24-26 października 2016 r. w Stambule i Paryżu oficjalnie przyjęte zostały retrospektywne Deklaracje Wyjątkowej Uniwersalnej Wartości dla kolejnych ośmiu polskich miejsc światowego dziedzictwa UNESCO:

 • Auschwitz Birkenau, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940-1945),
 • Kalwarii Zebrzydowskiej: manierystycznego zespołu architektoniczno-krajobrazowego oraz parku pielgrzymkowego,
 • Zamku krzyżackiego w Malborku,
 • Historycznego centrum Krakowa,
 • Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy,
 • Miasta średniowiecznego w Toruniu,
 • Starego miasta w Zamościu,
 • Kościołów drewnianych południowej Małopolski.

Konwencja w sprawie ochrony światowego Dziedzictwa kulturalnego i naturalnego z 1972 r. zobowiązuje państwa będące jej stronami do zachowania po wsze czasy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego posiadającego szczególne znaczenie dla społeczności świata. Zgodnie z zapisami Wytycznych operacyjnych do realizacji powyższej Konwencji, Deklaracja Wyjątkowej Uniwersalnej Wartości powinna być podstawą ochrony i zarządzania dobrem. Od momentu przyjęcia dokumenty te stanowią podstawę monitoringu, sprawozdawczości okresowej jak i przyszłych decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapisy w nich zawarte powinny być punktem odniesienia przy podejmowaniu jakichkolwiek działań konserwatorskich i inwestycyjnych na obszarze całego wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także w jego otoczeniu. Zachowanie wartości opisanych w Deklaracjach jest warunkiem koniecznym utrzymania statusu dobra światowego dziedzictwa.

alt

There are no translations available.

Dyskusje dotyczące strategii rozwoju kulturalnego miast, wystawy, koncerty i prezentacje literatury to główne punkty Kongresu Miast Kreatywnych UNESCO, który odbędzie się w dniach 29 czerwca – 2 lipca 2018 r. w Krakowie i Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział ponad czterystu delegatów z dwustu miast świata.

Podczas konferencji prasowej promującej Kongres Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu UNESCO Stanisław Ratajski podkreślił, że celem projektu jest zacieśnianie kontaktów między miastami i wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju kulturalnego. „Kreatywność staje się głęboko wpisana w codzienne działanie społeczności lokalnej. Mieszkańcy czują swoją przynależność do miasta i chcą wymieniać się pomysłami na innowacje" – zaznaczył.

Jak dodał, przykład udanej współpracy miast stanowią gospodarze przyszłorocznego Kongresu. „Kraków i Katowice pokazały, że istotą Sieci jest współpraca. Pomiędzy miastami nastąpiło takie zacieśnienie kontaktów, że obecnie nazywamy je Krakowicami. Tam właśnie odbędzie się Kongres Miast Kreatywnych UNESCO, czyli ogromna platforma dyskusji o sposobach harmonizacji rozwoju przy zachowaniu dziedzictwa historycznego" – wyjaśnił.

Według obecnego na konferencji wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga, włączenie miasta do Sieci Miast UNESCO było możliwe dzięki integracji wielu lokalnych środowisk, m.in. literackiego i startupowego. „Postawiliśmy na różnorodne działania promujące literaturę. Wokół Plant pojawiły się ławeczki literackie, gdzie każdy spacerowicz może za pomocą QR kodu uzyskać dostęp do dzieła wybranego autora. Cieszy nas, że korzysta z tego bardzo wielu mieszkańców" – podkreślił.

Z kolei prezydent Katowic Marcin Krupa zwrócił uwagę, że przynależność do grupy miast UNESCO diametralnie zmienia charakter miasta. „Do tej pory Katowice były utożsamiane z przemysłem ciężkim i wydobywczym, a obecnie coraz częściej są kojarzone z muzyką. Tutaj odbywają się trzy cykliczne imprezy: Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues Festival i OFF Festiwal. W tym roku w mieście odbędą się także Targi i Festiwal Muzyki Świata WOMEX" – powiedział.

Prezydent Katowic podkreślił także, że członkostwo w programie może również stanowić zachętę dla inwestorów, którzy przyjeżdżając do miasta, poszukują odpowiednich warunków do życia i rozwoju. „Przyjeżdżając do Katowic, przedsiębiorcy od lat pytają, jak ich pracownicy będą mogli tu wypoczywać. Dziś możemy poinformować, że mamy bogatą ofertę kulturalną, która zaspokaja potrzeby tworzenia biznesów innych niż te należące do przemysłu ciężkiego" – zaznaczył.

Sieć Miast Kreatywnych to program UNESCO utworzony w 2004 r. w celu promowania praktyk współpracy między miastami, które opierają swój rozwój na gospodarce kreatywnej. Organizacja przyznaje tytuły miasta kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatury, muzyki, filmu, sztuki wizualnej, designu, rzemiosła i sztuki ludowej oraz gastronomii. Pierwszym Miastem Kreatywnym w Polsce został Kraków, który w 2013 r. uzyskał tytuł Miasta Literatury. W 2015 r. do grona miast członkowskich dołączyły Katowice jako Miasto Muzyki.

źródło: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/172217/Miasta-kreatywne--Katowice-i-Krakow-gospodarzami-Kongresu-Miast-Kreatywnych-UNESCO

 

There are no translations available.

Średniowieczne Miasto Toruń, Stare Miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, czy kopalnia soli w Wieliczce, zajmują honorowe miejsca obok takich osobliwości, jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach, czy egipskie piramidy.