Click on the slide!

Wooden Churches-Debno

Dębno

Drewniane Kościoły południowej Małopolski-Dębno

Click on the slide!

Centennial Hall in Wroclaw

Wrocław

Stanowi wyraz twórczego i inoowacyjnego podejścia na rzecz rozwoju technik i metod konstrukcyjnych

Click on the slide!

Wooden Churches of Southern Little Poland - Binarowa

Binarowa

Kościół parafialny pw.Św.Michała Archanioła z ok.1500 r

Click on the slide!

Warsaw city

Warszawa

Stare Miasto to najstarsze osiedle miejskie Warszawy.

Click on the slide!

Belovezhskaya Pushcha

Park Białowieski

... jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921…

Click on the slide!

Old City of Zamosc

Zamość

Zamość nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy"

Click on the slide!

Wieliczka Salt Mine

Wieliczka

Miasto to znane jest z unikatowej w skali światowej kopalni…

Click on the slide!

Wooden Churches-Sekowa

Sękowa

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego

Click on the slide!

Wooden Churches-Lipnica Murowana

Lipnica

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Click on the slide!

Churches of Peace in Jawor

Gmina Jawor

Kościoły w Jaworze i Świdnicy

Click on the slide!

Muskauer Park

Park Mużakowski

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy…

Click on the slide!

Medieval Town of Torun

Toruń

  Toruń - miasto położone w Polsce północne nad Wisłą, w centrum województwa kujawsko-pomorskiego  

Click on the slide!

Auschwitz-Birkenau

Oświęcim

miasto położone przy ujściu Soły do Wisły  

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
There are no translations available.

W dniach 12-14 lipca 2017 r. w Toruniu odbędzie się edycja Szkoły Letniej PKN ICOMOS. Tematem wiodącym toruńskiej edycji będzie "Ochrona i konserwacja zabudowy staromiejskiej na przykładzie Torunia w XX lecie wpisu Toruńskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO". Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania Ligi na forum młodych konserwatorów.

IDEA SZKOŁY LETNIEJ PKN ICOMOS
Polski Komitet Narodowy zainaugurował w 2015 roku cykliczne spotkania specjalistów zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Cykl odbywa się pod nazwą Szkoła Letnia PKN ICOMOS. Celem spotkań jest przedstawienie najbardziej aktualnej problematyki ochrony dziedzictwa, wymiana doświadczeń i poznanie najważniejszych działań konserwatorskich prezentowanych w różnych miejscach Polski, w których dzieją się rzeczy ważne dla ochrony i konserwacji zabytków.

ORGANIZATORZY:
• PKN ICOMOS
• URZĄD MIASTA TORUNIA
• LIGA POLSKICH MIAST I MIEJSC UNESCO
• UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU
UCZESTNICY SZKOŁY LETNIEJ


Szkoła Letnia PKN ICOMOS jest adresowana przede wszystkim do ludzi młodych - specjalistów różnych profesji zajmujących się ochroną dziedzictwa, dla których będzie to okazja do nabycia nowej wiedzy i doświadczeń, które wykorzystają w swojej pracy przy zabytkach. Kandydaci muszą mieć podstawową wiedzę i pewne doświadczenie zawodowe w obszarze ochrony i konserwacji zabytków.

UCZESTNICY - SPECJALIŚCI ZAPROSZENI PRZEZ ORGANIZATORÓW
Udział jako prowadzący w Szkole Letniej w Toruniu potwierdzili samorządowcy, badacze, konserwatorzy i projektanci działający w Toruniu i w regionie. Aktywny udział wezmę także zaproszeni specjaliści z PKN ICOMOS oraz Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO.

Miejscem spotkania konserwatorów będzie Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.

Program toruńskiej edycji Szkoły Letniej dostępny jest pod adresem: http://www.icomos-poland.org/szkola-letnia-pkn-icomos/179-szkola-letnia-pkn-icomos-torun-12-14-lipca-2017-r.html

 

alt

     alt

     alt

    alt

 

There are no translations available.

Podczas obrad Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, w ramach 41. sesji w Krakowie, 5 lipca 2017 r. przyjęto decyzję w sprawie stanu zachowania obiektu światowego dziedzictwa - Puszczy Białowieskiej.

Początkowo decyzja nie była przewidziana do dyskusji, jednak na wniosek Kazachstanu punkt ten został otwarty. Dyskusja dotyczyła poprawek zgłoszonych do projektu przez Kazachstan.

Polska jako państwo, którego dotyczyła decyzja, nie mogła brać aktywnego udziału w dyskusji; mogła jedynie odpowiadać na pytania i udzielać dodatkowych wyjaśnień. W wyniku dyskusji ostatecznie przyjęto projekt decyzji, w którym wydłużono termin złożenia przez Polskę raportu na temat stanu zachowania obiektu z 1 lutego na 1 grudnia 2018 r., aby dać państwu więcej czasu na jego przygotowanie. Przedłużenie terminu oznacza, że Komitet sprawę Puszczy Białowieskiej będzie omawiał dopiero na 43. sesji w 2019 r.

źródło: http://www.mkidn.gov.pl

 

There are no translations available.

Decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO obradującego w Krakowie – podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni „Czarny Pstrąg" zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to piętnasty obiekt z Polski, który dołączył do tego prestiżowego grona.

alt

Na cały wpis składa się 28 obiektów, w większości podziemnych: szyby, wyrobiska, sztolnie (najbardziej reprezentacyjne to zabytkowa kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga), ale także naziemnych: Stacja Wodo- ciągowa Staszic, hałda popłuczkowa kopalni Fryderyk, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry i park miejski założony ponad 100 lat temu na nasypach po dawnych szybach.

alt

Historia kopalni w Tarnowskich Górach sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to rozpoczęto wydobycie rud kruszcowych, zaś szczyt wydobywczy przypadał na połowę XVI wieku. Wówczas Tarnowskie Góry były największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na Górnym Śląski i jednym z największych w Europie. Ciekawostką jest fakt, iż podziemia obiektu składają się z labiryntu wyrobisk górniczych o łącznej długości aż 150 km! Warto także wspomnieć, że niekwestionowane wartości historyczne i zabytkowe podziemi tarnogórskich zyskały po zaprzestaniu eksploatacji rud kruszcowych nieoczekiwany, nowy aspekt - wartości przyrodniczych. Puste komory i chodniki sprzyjały formowaniu się antropogenicznych środowisk zastępczych dla fauny jaskiniowej, w tym jednego z największych w Polsce zimowisk nietoperzy, a także stały się miejscem badań nad organizmami zasiedlającymi osłonięte środowiska złóż metali.

alt

Zarówno sztolnia, jak i kopalnia są od lat na prezydenckiej liście Pomników Historii. Ponadto od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Więcej informacji na temat kopalni w Tarnowskich Górach – piętnastego, polskiego obiektu na Liście światowego dziedzictwa UNESCO – znaleźć można na portalu zabytek.pl.

Lista UNESCO powstała, by zapewnić ochronę najcenniejszym przykładom dziedzictwa ludzkości. Przed obecną 41. sesją Komitetu obejmowała 1052 miejsca ze 165 państw całego świata. W Krakowie powiększyła się o 30 nowych obiektów z różnych krajów. Kopalnia w Tarnowskich Górach była jedynym obiektem przemysłowym wśród wniosków o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

There are no translations available.

Świdnicki Kościół Pokoju wpisany na Listę UNESCO oraz uznany za Pomnik Historii w ostatnich latach przeszedł największą renowację od czasu swojego powstania. Dzięki projektowi „Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy", wartemu ponad 17 mln zł odnowione zostały duże organy wraz z barokowym prospektem, część cmentarza i dzwonnica, a na plebanii powstał Dolnośląski Instytut Ewangelicki z bezcennymi w skali kraju zbiorami.

altźródło: kosciolpokoju.pl


Projekt „Kościół Pokoju w Świdnicy – obiekt UNESCO. Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy poprzez renowację organów wraz z prospektem, rewitalizację cmentarza i przebudowę plebanii, w celu zapewnienia wielokulturowej oferty kulturalnej, edukacyjnej, społecznej", realizowany był we współpracy z Norwegią w latach 2014-2017. Wartość projektu wyniosła 17.747.233,02 zł, z czego dofinansowanie MF EOG i MKiDN to 14.985.259,39 zł oraz wkład własny 2.761.773,63 zł.

„Nie warto nawet próbować, powiedziała Alicja. Nie można wierzyć w rzeczy niemożliwe. Ośmielam się powiedzieć, że nie masz zbyt dużo doświadczenia, odrzekła królowa. Kiedy byłam w twoim wieku, robiłam to przez pół godziny dziennie. Cóż, czasem wierzyłam w 6 niemożliwych rzeczy jeszcze przed śniadaniem." Jest to fragment książki „Alicja po drugiej stronie lustra". Nie przez przypadek do zobrazowania projektu wybraliśmy grafikę z 1748 roku. Jest to niecałe sto lat po wydaniu pozwolenia na budowę kościoła. A na pl. Pokoju stoi nie tylko kościół ale mnóstwo budynków. Fantastyczny rozwój w niecałe sto lat. Ta grafika wydaje mi się, że fantastycznie obrazuje to, że warto marzyć i te marzenia spełniać. Takim naszym marzeniem które się spełniło jest właśnie ten projekt – mówiła na konferencji prasowej wieńczącej projekt Bożena Pytel, koordynatorka projektu.


Efekty projektu:
1. Organy wracają do gry – niemiecka firma wykonała kompleksową odnowę instrumentu złożonego z 3909 piszczałek. Wymieniono skórzane elementy pneumatyczne, naprawiono i wyregulowano piszczałki i nastrojono całość.
2. Prospekt - kolejna wyspa światła – prospekt organowy odzyskał dawny blask. Początkowo miał być odnowiony tylko on, ale dzięki zaoszczędzonym środkom udało się odrestaurować całą ścianę zachodnią.
3. Plebania – przywrócono historyczny wygląd budynku i odnowiono wnętrze.
4. Cmentarz – naprawiono mur, zakonserwowano epitafia, a także pomniki wolnostojące i uporządkowano kwatery.
5. Odrestaurowano dzwonnicę.
6. Gont z modrzewia – wymieniono gonty na dachach głównych kościoła oraz wyczyszczono oraz zaimpregnowano daszki mniejszych przybudówek.
7. Twórcze partnerstwo – spotkania w Świdnicy, w norweskich Kristiansand i Levanger. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, dotyczących ochrony zabytków, konserwacji drewna, papieru i skóry.
– Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, abyśmy mogli spełnić to marzenie. My tego doświadczyliśmy i chcielibyśmy doświadczać nadal – podsumowała Bożena Pytel.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: http://www.luteranskaenklawa.pl

 

altBożena i Waldemar Pytlowie - gospodarze Kościoła Pokoju


Gospodarzom Kościoła Pokoju w Świdnicy serdecznie gratulujemy zaangażowania, wyjątkowej konsekwencji w działaniu i osiągniętych rezultatów zrealizowanego projektu renowacji!

There are no translations available.

W dniach 2–12 lipca 2017 r. w Krakowie odbędzie się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa.

alt

Obrady przedstawicieli 21 państw wchodzących w skład tego gremium międzyrządowego skupiają na sobie uwagę całego świata. Będzie je prowadzić prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Jako obserwatorzy, w sesji wezmą udział delegacje pozostałych spośród 193 państw sygnatariuszy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Przebieg sesji będzie transmitowany przez Internet.
Z inicjatywy Polski, po raz pierwszy sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa towarzyszyć będą wydarzenia równoległe, przeznaczone dla osób odpowiadających za ochronę miejsc światowego dziedzictwa na szczeblu lokalnym oraz dla przedstawicieli międzynarodowych organizacji pozarządowych: Forum Zarządców i Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.
Głównym organizatorem sesji z ramienia Rządu RP jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bliższe informacje na temat organizacji sesji, programu obrad i wydarzeń towarzyszących będą publikowane sukcesywnie na stronie internetowej prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa: https://www.41whckrakow2017.pl/pl

 

alt

 

 

There are no translations available.

Polska, jako kraj cechujący się niewątpliwym bogactwem tradycji i naturalnego piękna, i aktywnie dbający o jego ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa.