Nazwa dobra:
Lokalizacja: Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec. Polska jego część znajduje się na terenie województwa lubuskiego, w powiecie żarskim, na terenie gminy Trzebiel, w mieście Łęknicy.
Kategoria dziedzictwa światowego: dobro kulturowe (transgraniczny krajobraz kulturowy)
Obszar dziedzictwa kulturowego:
Nominowany przez UNESCO obszar obejmuje powierzchnię 348 ha. Po II wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła park na dwie części:
zachodnia - 136,10 ha (wraz z zamkiem) - leży po stronie niemieckiej, na terenie miasta Bad Muskau,
wschodnia (211,90 ha) - po stronie polskiej, w Łęknicy.
Łączy je Most Podwójny na Nysie Łużyckiej, gdzie funkcjonuje przejście graniczne. Specjalnie wyznaczona strefa buforowa, stanowiąca swoistą otulinę ochronną Parku zajmuje łącznie 1.204,65 ha.
Sytuacja prawna:
status prawny: własność państwowa;
administracja odpowiedzialna za dobro: Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków; Oddział Terenowy KOBiDZ - Park Mużakowski.
Uzasadnienie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO
- data wpisu - 2004 rok
- kryteria wpisu na Listę - 1,4
Park Mużakowski to jeden z najdoskonalszych przykładów europejskiej sztuki ogrodowej I połowy XIX wieku. Przez UNESCO jego wyjątkowa i uniwersalna wartość rozpatrywana jest w kategoriach tzw. "krajobrazu kulturowego". Na Listę Światowego Dziedzictwa został wpisany w 2004 roku, na podstawie następujących kryteriów:
Kryterium 1
Park Mużakowski jest wybitnym przykładem krajobrazu kulturowego Europy, którego przyjęte koncepcje artystyczno-architektoniczne ukształtowały idealny wzorzec ogrodnictwa krajobrazowego.
Kryterium 4
Park Mużakowski jest prekursorem nowych założeń kompozycyjnych w zakresie kształtowania krajobrazu przestrzeni miejskich, a także punktem zwrotnym w rozwoju architektury krajobrazu jako odrębnej dyscypliny.
Godnym uwagi jest fakt, iż Park Mużakowski, noszący status dobra trangranicznego, jest jak dotychczas jedynym w Europie świadectwem ścisłej współpracy dwóch państw - polskiego i niemieckiego, na rzecz ochrony i rewaloryzacji tego szczególnego typu krajobrazu.