Kościół Pokoju w Jaworze wzniesiono wg projektu wrocławskiego architekta i budowniczego miejskiego Albrechta von Säbisch. Główny budowniczy - jaworski mistrz stolarski Andrzej Kempner sprawił, że już 30.09.1655 osiągnięto stan surowy budowli, a jej poświęcenie mogło się odbyć miesiąc później.

Na uwagę zasługują cztery piętra empor obiegających nawę główną.Wrażenie bogactwa i przepychu sprawiają malowidła (bezpośrednio na drewnie lub napinanym później płótnie lnianym) na wszystkich emporach jak również pokrycie stropu biało-niebieskim ornamentem w śląskim stylu ludowym. Na emporze IV znajduje się 71 przedstawień o tematyce starotestamentowej wraz z odpowiednimi sentencjami, na II - 72 obrazy oparte na tekstach Nowego Testamentu. Ponieważ do końca XVII wieku nauka katechizmu dla dzieci ewangelickich odbywała się w Kościele Pokoju, malowidła te stanowiły swoistą Biblię pauperum czyli Biblię dla ubogich.

Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych elementów wystroju kościoła jest barokowa ambona. Nadano jej formę kielichowatego kosza, zdobionego figurami czterech ewangelistów. Ambonę podpiera anioł trzymający otwartą księgę z napisem "Wieczna ewangelia", a zwieńcza zmartwychwstały Chrystus ze zwycięską flagą w ręku.

Na zewnętrznych i wewnętrznych murach świątyni znajdują się kamienne epitafia z XVII i pocz. XVIII w. Pochodzą one zarówno z dawnej posadzki kościoła jak i byłego Cmentarza Pokoju.

W 2001 Kościół Pokoju w Jaworze został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji na stronach:

http://www.luteranie.wroc.pl/

Dodatkowe informacje

Przedstawiciel: ksiądz Waldemar Pytel - Proboszcz

Tel: 076 870 32 73

 

Adres:

Park Pokoju 2, 59-400 Jawor

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

kancelaria:

wtorki w godz. 10.00÷12.00, w czwartki w godz. 15.00÷17.00

 

 

 

Naszym obowiązkiem jest udział w zbiorowej odpowiedzialności wszystkich narodów świata za ochronę dóbr uznanych za wspólne dziedzictwo całej ludzkości, bez względu na to, do terytorium jakiego kraju jest ono zlokalizowane.