Jawor

Miasto Chleba - Miasto Pokoju

Piękna tradycja, ważna nowoczesność!

Oczaruj się przeszłością

Jawor mógłby obdzielić swoimi zabytkami niejedno miasto. To już 770 lat odkąd  nadano mu prawa miejskie, dlatego też z Jaworem związanych jest wiele ciekawych historii i legend, a Muzeum Regionalne w swoich zbiorach ma tysiące niezwykłych eksponatów dokumentujących burzliwe dzieje miasta i regionu, a nawet prawdziwy skarb, ukryty w jednej z muzealnych sal. We wnętrzu klasztornego kościoła znajdziemy liczne polichromie z początku XVI w., zabytki rzeźby drewnianej oraz malarstwa tablicowego i sztalugowego. Dla tych, co lubią (zwłaszcza młodsi zwiedzający!) bardziej dynamiczne spotkania z historią. Muzeum oferuje szereg lekcji muzealnych, od warsztatów konserwatora sztuki, malarstwa, poprzez ewolucję pisma po życie zakonne w średniowieczu i świąteczne tradycje.


Z Jaworem kojarzą się głównie dwie budowle - Ratusz i Kościół Pokoju. Ten pierwszy, swą 65 metrową sięga chmur w samym sercu miasta - w Rynku, który po zakończonej inwestycji rewitalizacji dumnie może stawać w szranki z najpiękniejszymi Rynkami w Polsce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Sala Rajców znajdująca się na II piętrze Ratusza. XIX w. witraże zachwycają nie tylko miłośników tej sztuki, ale wszystkich, którzy zdecydują się przyjrzeć im z bliska. Wojna i pokój, legendarna bogini, pejzaże miasta przypominające o żyzności okolicznych ziem. I ul, nawiązujący do średniowiecznej rodziny Lauterbachów, która piekła wyśmienite pierniki, którymi przez całe dekady zachwycano się na całym Śląsku oraz poza granicami.
Ewangelickiego Kościoła Pokoju nie trzeba zachwalać. Jego unikatowość, piękno i bezcenną wartość dla dorobku kulturowego całego świata doceniła Rada UNESCO wpisując go 13 grudnia 2001 r. na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dziś jest docelowym miejscem wycieczek turystów z całego świata, którzy przemierzają setki kilometrów by móc na własne oczy zobaczyć to boskie dzieło ludzkich rąk.
W każdym zakątku starego miasta można znaleźć zabytki i poczuć klimat minionych wieków. Takim przykładem jest Kościół pw. św. Marcina - 9. pod względem wielkości kamienny kościół gotycki w Polsce! Jego budowa, na przełomie XIII i XIV w. trwała 30 lat. Wyryta na jednym z epitafium data 1362 wskazuje, że może to być najstarszy tego typu zabytek w Europie Środkowej!  W tym kościele wszechobecny się jest św. Marcin - patron miasta, a jego oryginalna płaskorzeźba usytuowana nad wejściem do prezbiterium pochodzi z XIV w.

Kiedy szczególnie warto przyjechać?


● Podczas Jaworskich Koncertów Pokoju, które organizowane są z rozmachem od 18 lat przez Muzeum Regionalne w Jaworze przy współpracy z Parafią Ewangelicką. Stanowią prawdziwą muzyczną i duchową ucztę dla melomanów. Słuchacze poznają twórczość znakomitych kompozytorów światowych w najlepszym wykonaniu zespołów kameralnych, orkiestr, chórów i solistów - artystów o powszechnie akceptowanej sławie na najważniejszych estradach świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że koncerty odbywają się we wnętrzu Kościoła Pokoju stanowiąc gwarancję wyjątkowego klimatu i mnóstwa niezapomnianych wrażeń.
Jaworskie Koncerty Pokoju odbywają się od maja do września każdego roku.
Szczegóły: www.koncertypokoju.pl, www.muzeumjawor.pl● Nie lada gratką są Międzynarodowe Grand Prix Polski Modeli Pływających - klasy FSR-V. Co roku na Ośrodku Wypoczynkowym „Jawornik” gromadzą się reprezentanci Niemiec, Polski, Czech, Dani, Szwecji, Chorwacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy, Słowacji i wielu innych krajów by wziąć udział w zawodach modeli pływających. Przez 3 dni zawodnicy walczą nie tylko o zwycięstwo w Jaworze,  ale (zawodnicy z Polski) również o kadrę – zawody stanowią eliminacje do kadry polski na zawody rangi Mistrzostw Europy czy Świata. To impreza nie tylko dla miłośników sportów wodnych, to bardzo widowiskowe przedstawienie dla całych rodzin. Na Grand Prix zapraszamy zawsze w drugi weekend czerwca.
Szczegóły: Ośrodek Sportu i Rekreacji, tel. 76/870-26-46.
Multicentrum - specjalnie dla uczniów i młodzieży szkolnej


Bez względu na to, czy pobyt w Jaworze ma trwać jeden czy dwa dni, koniecznie trzeba zarezerwować czas na naukę i zabawę w jaworskim Multicentrum.
Multicentrum to wyróżniające się pomysłową aranżacją przestrzeni, składające się z pięciu oddzielnych sal centrum, którego celem jest umożliwienie użytkownikom poznania i nabycia umiejętności płynnego poruszania się w otoczeniu tzw. technologicznie zaawansowanym, a poprzez to pogłębianie wiedzy w wielu dziedzinach. Zadaniem Multicentrum jest również uzupełnianie wiedzy oferowanej w tradycyjnym systemie edukacji oraz zapewnienie profesjonalnego szkolenia. Programy nauczania dostosowane są do różnych grup wiekowych (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) oraz społecznych (także dla osób niepełnosprawnych). Zapraszamy do 5 sal: Multimuzyka, Multisztuka, Multiśrodowisko, Multikid i Plac Zabaw Logiki.
Szczegóły:
www.multicentrum-jawor.pl


Chwila wytchnienia na „Słowiance”
Nic tak nie odpręża jak kąpiel w basenie. Tu Jawor ma szczególną ofertę - atrakcje Krytej Pływalni „Słowianka”, w której znajdują się, obok sześciotorowej niecki basenowej, m.in.: „zakręcona” zjeżdżalnia o długości 36 m wraz z basenikiem rekreacyjnym, jacuzzi, masaże karku i bicz wodny, do tego siłownia oraz sauna fińska. Ponadto pływalnia prowadzi szkolenia w zakresie: nauki pływania, aerobiku wodnego, ćwiczeń korekcyjnych w wodzie oraz ćwiczeń i nauki pływania dla najmłodszych (od 3 lat).
Dla grup zorganizowanych „Słowianka” oferuje specjalne zniżki.
Szczegóły: www.jawor.pl/sport


..............................................................
Gminne Centrum Informacji Turystycznej
Rynek 3
59-400 Jawor
tel./fax 076 870 33 71
e-mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
.......................................................
Urząd Miejski
Rynek 1
59-400 Jawor
tel. 76/870-20-21
fax 76/870 -22-02
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.jawor.pl

 

 

Naszym obowiązkiem jest udział w zbiorowej odpowiedzialności wszystkich narodów świata za ochronę dóbr uznanych za wspólne dziedzictwo całej ludzkości, bez względu na to, do terytorium jakiego kraju jest ono zlokalizowane.